معرفی بیماری های دام و طیور و راه های شناسایی این بیماری ها و روش علاج و درمان بیماری در دام و طیور یکی از دغدغه های تمامی صاحبان گاواری، مرغداری و انواع دامداری است. در این بخش تلاش می کنیم تا شما را با انواع بیماری طیور و دام آشنا کنیم

سالمونلا یکی از مهم ترین باکتری های بیماری زا می باشد که برخلاف اکثر باکتری های روده ایی همه ی انواع این باکتری بیماری زا می باشد. این بیماری به روش ها مختلف بین انسان و حیوان منتقل می شود. استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها در صنعت طیور منجر به مقاومت برخی از سویه های این باکتری شده است که این سویه های مقاوم توسط لاشه و یا طرق مختلف به انسان منتقل می شود. در مطالعه ایی گزارش گردید که از 25 گونه سالمونلا 21 گونه مقاومت زیادی به آنتی بیوتیک ها را نشان دادند که بیشترین مقاومت به آنتی بیوتیک ها، مربوط به تیامین و پس از آن آمپلی سیلین است و کمتر مقاومت مربوط به نالیدیکسیک اسید و بعد از آن مربوط به آنتی بیوتیک انروفلوکساسین است.

سنگدان یکی از اعضای دستگاه گوارش در پرندگان است که بعد از پیش معده قرار دارد و دارای دو جفت ماهیچه عضلانی پوشیده شده است. وظیفه اصلی این عضو، هضم مکانیکی (فیزیکی) و اختلاط خوراک بلع شده با آنزیم های گوارشی ترشح شده از دهان و پیش معده بوده و به عنوان معده غیرترشحی در طیور عنوان می شود. فرسایش سنگدان یک عارضه گوارشی است که منجر به دردناک شدن فرآیند هضم می شود و در نتیجه میزان خوراک مصرفی را کاهش می دهد و در نتیجه منجر به کاهش تولید و بازدهی اقتصادی می شود. این عارضه در حدود 15 تا 25 درصد گله های جوجه گوشتی، مرغ مادر و تخمگذار را درگیر می نماید.

 

کوکسیدیوز یک بیماری اسهالی ناشی از فعالیت یک گونه ی انگلی به نام ایمریا است که در اغلب پرندگان مانند مرغان، پرندگان شکاری و کبوتران بروز می کند. این بیماری در بیشتر مواقع در سنین پائین بروز می کند. که موجب تلفات، اثر سو بر روند جذب مواد در روده، افزایش ضریب تبدیل غذایی، کاهش میزان رشد در جوجه های گوشتی و کاهش تولید تخم مرغ در مرغان تخمگذار می شود. این بیماری سالیانه در سراسر جهان بیش از سه میلیارد دلار خسارت اقتصادی به پرورش دهندگان مرغ وارد می کند.

بیماری آنفلوآنزا یک بیماری بسیار مسری ویروسی است که طیف وسیعی از پرندگان، انسان و دیگر پستانداران را درگیر می نماید و منجر به بروز خسارت های اقتصادی و تهدید سلامت میشود. شدت بیماری در پرندگان دامنه گسترده ایی دارد. ویروس آنفلوآنزای پرندگان معمولا در پرندگان آبزی مانند اردک های وحشی، پرندگان مهاجر و غازهای وحشی باعث بیماری شدید نمی شود و این پرندگان فقط ناقل بیماری هستند. بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی در بین پستانداران، انسان و گربه به این بیماری حساس هستند و توانایی انتقال این بیماری به مرغداری ها را دارد.

کم خونی ویروسی طیور

کم خونی عفونی طیور اولین بار توسط یوسا در سال 1979 به عنوان یک بیماری جدید که توسط ویروس در جوجه های جوان ایجاد می شود گزارش شد. عامل بیماری ویروسی از خانواده سیرکوویریده است.

بیماری نیوکاسل:

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی واگیردار است که در بسیاری از پرندگان شیوع دارد که دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی، روده و دستگااه عصبی را درگیر می کند. اولین گزارش ها مربوط به بروز این بیماری در سال 1926 در نیوکاسل انگلستان گزارش گردید.

برونشیت عفونی طیور

برونشیت عفونی طیور یک بیماری حاد ویروسی با واگیری بالا در جوجه ها می باشد که با ضایعات نایی، سرفه و عطسه مشخص می شود. ویروس برونشیت عفونی می تواند منجر به ضایعات تنفسی، التهابات کلیوی، اختلالات تولیدمثلی و کاهش وزن پرندگان مبتلا شود. با اینحال هیپچکدام از این علائم، مختص به این بیماری نیست و بدین ترتیب برای تشخیص عفونت در گله به تشخیص آزمایشگاهی نیاز است.

 

گامبورو:

بیماری بورس عفونی یا گامبورو یکی از بیماری های مهم و شایع در صنعت طیور می باشد. هدف از پرورش پرندگان صنعتی رسیدن به وزن بالا و تولید تخم مرغ حداکثری به ازای هر واحد مصرف خوراک می باشد. بین صفات تولیدی و پاسخ ایمنی بدن و مقاومت به بیماری ها همبستگی منفی وجود دارد. این بیماری برای اولین بار در سال 1962 میلادی به عنوان یک بیماری خاص جدید تشریح شد و به علت ضایعات شدیدی که به کلیه های پرندگان وارد میکرد به آن تورم کلیه های پرندگان گفته شد.

اولین نفری باشید که مطلع می شود

لطفا نام خود را کامل وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را بصورت صحیح وارد کنید
لطفا شماره موبایل خود را بصورت صحیح وارد کنید

ورود کاربران

با ما در ارتباط باشید

قم - میدان شهرداری به سمت آزادگان- خیابان علوی- جنب مسجد- پلاک111

کدپستی:3718177674

تلفن:  25 - 02536553923

تلفن همراه: 09126515536