استفاده از گیاهان دارویی در بسیاری از کشورها گسترش یافته است، گیاهان دارویی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند. آنتی اکسیدان ها نقش اساسی در ارتقای سیستم ایمنی و جلوگیری از انواع عفونت ها را دارند. روغن های فرار استخراج شده از گیاهان دارویی مخلوطی از ترکیبات آروماتیک و مواد فرار مختلف هستند که بسیاری از آنها دارای خاصیت ضدمیکروبی می باشند. اجزای اصلی و فعال موجود در این ترکیبات فنول ها و ترپن ها هستند که مکانیسم عمل این ترکیبات صدمه وارد کردن به دیواره لیپوپروتئینی سلول باکتری ها است که منجر به نشت و کاهش ترکیبات سیتوپلاسمی می گردد.

خوراک طیور بطور متداول به سه شکل آردی، کرامبل و پلت تولید می شود. ویژگی های دان از چالش های مهم پرورش می باشد که می توان به مهم ترین آنها شامل یکناختی دان ها و بافت خوراکی اشاره نمود. مطالعات بسیاری بر میزان تاثیرات اندازه دان و شکل آنها در طول سالیان گذشته انجام گرفته است که می توان به افزایش خوراک مصرفی، افزایش وزن و بهبود ضریب تبدیل غذایی را در نتیجه مصرف خوراک پلت یا کرامبل اشاره نمود که این اثرات در نتیجه فعالیت کمتر در زمان خوراک خوردن و استراحت بیشتر مربوط دانست.

نور یکی از عوامل مهم در زمینه پرورش و بهبود عملکرد طیور است. در پرورش طیور شاخص نور شامل سه جنبه دوره نوری، شدت نور و طول موج می باشد. از جنبه های مهم در زمینه رشد سریع و بهبود وزن در مرغان گوشتی علاوه بر جیره های مناسب می توان به برنامه های نوری اشاره کرد. برنامه های نوری متداول در پرورش مرغ گوشتی شامل برنامه نوری مداوم، نوردهی افزایشی و نوردهی متناوب را می توان نام برد.

واکسیناسیون یک امر بسیار مهم و دقیق در طی پرورش دام و طیور می باشد. این روش یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از بیماری های ویروسی در صنعت پرورش طیور می باشد. واکسیناسیون منجر به فعال شدن سیستم ایمنی پرنده در مقابل بیماری می شود. برنامه مناسب واکسیناسیون براساس عوامل مختلفی طرح ریزی می شود که این عوامل شامل واکسیناسیون گله مادر، شیوع بیماری در منطقه پرورش، نوع واکسن، هزینه های اجرای واکسیناسیون و ... می باشد. تمامی مراحل واکسیناسیون باید با دقت انجام گیرد در نتیجه اهمال در فرآیند نگهداری، حمل و یا تزریق و استفاده از واکسن خسارات اقتصادی به گله وارد می شود.

پس از انرژی و پروتئین، فسفر یکی از پرهزینه ترین مواد مغذی جیره میباشد. بخش عمده فسفر موجود در اقلام گیاهی جیره به شکل فیتاتی یا متصل به اسید فیتیک می باشد، که از قابلیت دسترسی پائینی جهت حیوانات تک معده ایی همانند خوک و طیور برخوردار میباشد. فیتات نه تنها موجب کاهش قابلیت دسترسی فسفر موجود در جیره می شود بلکه با ایجاد اتصالات شیمیایی با سایر مواد مغذی جیره موجب کاهش قابلیت دسترسی آنها نیز می شود. قابلیت جذب فسفر فیتاته برای طیور بسته به سن آنها از 5 تا 60 درصد متغیر میباشد.

تخم مرغ مرغ تخمگذار

عوامل مهم در قطع تخمگذاری: 

قطع روند تخمگذاری در مرغان تخمگذار دلایل متعددی دارد. تغییرات هورمونی تحت تاثیر محرک های داخلی و خارجی بدن منجر به تغییر شرایط حاکم بر اندام های تخمگذاری می شود که این تغییرات منجر به کاهش یا توقف روند تخم گذاری می شود. از جمله عوامل مهمی که بر روی روند تخمگذاری موثر است می توان از کاهش طول روز، بیماری، کرچی، تغذیه ی نامناسب و استرس را نام برد.

جمعیت فراوان و متنوعی از باکتریها در دستگاه گوارش حیوانات زندگی میکنند و معمولا این باکتری ها رابطه همزیستی با میزبان خود برقرار میسازند. میکروارگانیسم هایی که در دستگاه گوارش تجمع مییابند اهمیت بالایی در وضعیت سلامت میزبان دارند. با این وجود ترکیب میکروفلور دستگاه گوارش و فعالیتهای متابولیکی آنها توسط بسیاری از عوامل تحت تاثیر قرار میگیرد که مهمترین عامل آن تغذیه است. لذا بایستی فورمولاسیون جیره طوری صورت پذیرد که مطلوبترین اثر را در جمعیت میکروبی دستگاه گوارش داشته باشد. تغذیه با پروبیوتیکها میتواند به عنوان وسیله ای برای دستیابی به این هدف باشد.

 

 

الکترولیت و تغذیه طیور

نقش الکترولیت های جیره:

با توجه به اهمیت پوسته تخم مرغ، پژوهش های زیادی در زمینه تاثیر توازن الکترولیت های جیره بر کیفیت پوسته تخم مرغ در مرغ های تخمگذار انجام شده است. کیفیت پوسته تخم مرغ نقش مهمی در تولید تخم مرغ دارد. تشکیل پوسته تخم مرغ در پرندگان تحت تاثیر بالانس اسید و باز خون می باشد چرا که نسبت اسید و باز نقش محدودکننده ایی بر تجمع کربنات کلسیم در پوسته تخم مرغ دارد. 

یکی از مهم ترین مواردی که در تغذیه و تهیه ی جیره های غذایی طیور باید در نظر گرفته شود منبع پروتئینی جیره است. کنجاله سویا عمده ترین منبع پروتئینی جیره ی طیور در ایران و اکثر نقاط دنیا می باشد. با توجه به گرانی کنجاله سویا و عدم ثبات این محصول در چند سال اخیر در کشور، معرفی جایگزین های مناسب به جای کنجاله سویا یک امر ضروری به نظر می رسد تا اتکا به کنجاله سویا را در جیره کاهش داد.

مرغ هورمونی

اصطلاح مرغ هورمونی را حتما در طول زندگی خود بارها شنیده ایم. تصوری که در قشرهای مختلف جامعه وجود دارد و از زبان برخی مجریان برنامه های تلویزیونی و رادیویی هم شنیده شده است. در ادامه به هفت دلیل عدم استفاده از هورمون در پرورش مرغ های گوشتی می پردازیم تا حداقل بتوانیم این غلط رایج در جامعه اصلاح نمائیم.

اولین نفری باشید که مطلع می شود

لطفا نام خود را کامل وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را بصورت صحیح وارد کنید
لطفا شماره موبایل خود را بصورت صحیح وارد کنید

ورود کاربران

با ما در ارتباط باشید

قم - میدان شهرداری به سمت آزادگان- خیابان علوی- جنب مسجد- پلاک111

کدپستی:3718177674

تلفن:  25 - 02536553923

تلفن همراه: 09126515536